ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ

Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2017

Ο ΒΑΛΒΕΡΔΕ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΥ ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΗΝ ΜΑΔΡΙΤΗ, ΚΑΤΑ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΝ ΖΙΝΤΑΝ ΜΕ 2-0!!

Σχόλιο Γιώργος Κοντονής

Ύστερα από το ελ κλασικο του Ισπανικού πρωταθλήματος άντε τώρα να μιλήσεις, όχι γιά το Ελληνικό αλλά για οποιοδήποτε άλλο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα!
               Δοκάρια...
               Στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ έδειξε πως ήθελε περισσότερο την νίκη, χωρίς βέβαια να σημειώσει γκόλ!
               Βέβαια πρός το τέλος του πρώτου 45 σε κεφαλιά του Γάλλου Μπενζεμά, η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι της εστίας της Μπαρτσελόνα! Κι'ασφαλώς ο Ροναλντο δέν ήταν καί πολύ δραστήριος εχασε ευκαιρίες...
                Η Μπαρτσελόνα από την πλευρά της στό ίδιο διάστημα βρέθηκε κοντά στό γκόλ με τόν Μέσι!
                Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η κατάσταση άλλαξε...
                Έτσι στο 54' και σε ξαφνική επίθεση της Μπαρτσελόνα κι'επειτα από ιδανικό συνδιασμό, ο Σουάρες με πλασαριστό σουτ έκανε το 0-1!
                Λίγο μετά και πάλι ο Μπενζεμά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας των Καταλανών!!!
                Ότι δέν πέτυχε η Ρεάλ, το σημείωσε η Μπαρτσελόνα!
                 Ήταν το 63 λεπτό η Μπαρτσελόνα είχε τριπλή ευκαιρία και κέρδισε πέναλτυ καί αποβολή παίκτη της Ρεάλ που απέκρουσε την μπάλα σαν τερματοφύλακας πάνω στην γραμμή!
                 Το πέναλτυ κτύπησε ο Μέσι που με δυνατό σουτ έκανε το 0-2 για την Μπαρτσελόνα!
                 Στο 73λεπτό η Μανδρηλενιοι ζήτησαν πέναλτυ που τούς αρνήθηκε ο διαιτητής!
                 Δέκα λεπτά αργότερα ο διαιτητής δέν έδωσε-αρνήθηκε και νέο πέναλτυ (αυτό ήταν!) στην Ρεάλ Μαδρίτης, που δίκαια "φωνάζει", πως άδικήθηκε!
                 Στίς καθυστερήσεις η Μπαρτσελόνα πέτυχε ένα ακόμα γκόλ...
                 Τελικό αποτέλεσμα Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 0-3 και η διαφορά στην βαθμολογία είναι 14!
                 Η Μπαρτσελόνα θεωρείται σίγουρη πρωταθλήτρια, αν και το Ισπανικό πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα!
                Μπορεί να το χάσει από δικά της ολέθρια λάθη, που προσωπικά πιστεύω πως δέν θα κάνει!
                Ο Μέσι για άλλη μιά φορά ήταν φανταστικός! Μια ομάδα μόνος του!
                Αντίθετα ο πολύς Ρονάλντο που έχασε τρείς καλές ευκαιρίες για γκόλ ήταν κάτω  του μετρίου!
                Πρέπει να πω ακόμα πως "ο δικός μας Βαλβέρδε" νίκησε κατά κράτος τον Ζιντάν που ήταν...θεατής του ντέρμπυ!