Σχόλιο Γιώργος Κοντονής
                Στα 50 χρόνια της δημοσιογραφικής μου καριέρας μου εχω παρακολουθήσει μαζί με τα φιλικά παιχνίδια πανω απο 100 ντέρμπι των ΑΙΩΝΙΩΝ!
                Καί σας διαβεβαιώνω πως ΟΛΑ ηταν ενα κι'ενα!
                Θα πρέπει ακόμα να σας πω, οτι σε τέτοια παιχνίδια ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΕΔΡΑ!
                Δέν ηταν λίγες οι φορές που ο Ολυμπιακός έφυγε με μεγάλη νίκη απο το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, οπως και ο Παναθηναϊκός απο τό "Γεώργιος Καραισκάκης"!
                Πολλοί λοιπόν με ρωτούν τι βλέπω σήμερα στο ντέρμπι με γηπεδούχο τόν Παναθηναϊκό;
                Βέβαια ειναι δύσκολο να προβλέψει κάποιος το αποτέλεσμα.
                Ομως θα πω, πως ας ειναι το αποψινό ντέρμπι η αρχή του τέλους του πολέμου, που εχει στοιχίσει ζωές!
                Κι'ακόμα να γίνει ενα παιχνίδι αντάξιο της ιστορίας τόσο του Ολυμπιακού, οσο και του Παναθηναϊκού!
                Και φυσικά να κερδίσει τό Ελληνικό ποδόσφαιρο, που οπως ειδαμε και στον αγώνα Ατρομήτου ΑΕΚ πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο!